Vinsko nasleđe Smedereva poslednjih meseci oživelo je kroz niz video sadržaja plasiranih kroz kanale inicijative za lokalni ekonomski razvoj – Tačka. Mnoštvo intervjua, prikupljene građe koja je digitalizovana, učešća đaka smederevskih srednjih škola i izložba u izlogu Istorijskog arhiva Smederevo, deo su iste namere – da se vinska priča grada na Dunavu revitalizuje.
Početkom treće nedelje oktobra, o ovoj temi na javnom panelu govorili su Snežana Cvetković, ispred Muzeja u Smederevu, Dejan Radovanović, direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika, kao i Radoslav Radojević, vlasnik jedne od smederevskih vinarija. Stare vinske priče koje čine duh Smedereva - od imeratora Proba, preko srednjivekovne prestonice, do obrenovićevskih vinograda, moćne zadruge i PK Godomina – ponovo je pomno slušalo oko 70-oro posetilaca, a aktuelne izazove I prednosti smederevskog vinogorja detaljno je predočio vlasnik vinarije. Najviše pažnje publike, tokom žive diskusije na kraju panela, kao i na koktelu nakon događaja, privukla je tema očuvanja starog vinskog podruma u Karađorđevoj ulici. Pitanje vlasništva, i njegove zvanične zaštite kao objekta izuzetne nacionalne važnosti, teme su koje svedoče da je Smederevcima i Smederevkama itekako bitno kako će se ovaj materijalni svedok bogatog nasleđa, star preko sto godina, sačuvati za buduća vremena, i koja će biti njegova nova uloga.
Na planelu je takođe predstavljena platforma nasledje.rs, na kojoj se nalazi sva prikupljena digitalizovana građa iz Muzeja, Narodne biblioteke i Istorijskog arhiva u Smederevu. Bogato vinsko nasleđe na ovaj način stavljeno je na rapsolaganje svim građanima.
Sve što je organizacija Pro.Tok21 radila prethodnih meseci na zagovaranju revitalizovanja teme vinskog nasleđa Smedereva deo je istoimenog projekta koji se sprovodi u partnerstvu sa Fondacijom Jelena Šantić, a koji finansira Evropska unija.
Ovaj sajt nastao je u okviru programa „Aktivni građani – bolje društvo: za govaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju Srbije“, koji realizuje BOŠ uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
Message sent.